9. Geriatri Günleri: Yaşlı Hastaya Bütüncül Yaklaşım: Komorbidite Yönetimi

Geriatri Günlerinin (GG) dokuzuncusu 'Yaşlı Hastaya Bütüncül Yaklaşım – Komorbidite Yönetimi' temasıyla 23 Eylül 2022'de İzmir'de gerçekleştirildi. Narlıdere Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde düzenlenen sempozyumda yaşlılarda sık görülen geriatrik sendromlar ve kronik hastalıklar komorbidite yönetimi ekseninde ele alındı. Farklı disiplinlerden görüşlerin ortak bir çatı altında paylaşıldığı ve irdelendiği sempozyumda katılımcılara 'bütüncül bir yaklaşım' ile yaşlıya 'mümkün olan en ideal sağlık bakımını verme' mesajları verildi. Sempozyum, çeşitli merkezlerden araştırmacıların yapmış olduğu bilimsel çalışmaların aktarıldığı sözlü bildiriler oturumunun ardından başarı ile tamamlandı.

Sempozyum kitapçığı için tıklayınız.


---------------------


Sempozyum ile ilgili detaylı bilgi ve kayıt için: geriatrigunleri2022.com ziyaret ediniz.


Değerli sağlık çalışanları ve bilim insanları,

Yeni tip koronavirüs salgınında yaşanan zor anlar ve acı kayıpların ardından, bilimin ve bilimin paylaşılmasının ne kadar önemli olduğunu, tüm insanlığın aynı anda çaresiz kaldığını ve yine de çalışmaya son hızla devam ettiğini bir kez daha hep birlikte yaşadık ve gördük.

Bir nebze de olsa aydınlık günlerin kendini göstermeye başladığı şu günlerde, biz de bu yıl dokuzuncusunu planladığımız sempozyumumuzu yüz yüze gerçekleştirecek olmanın ve bu güzel haberi sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Bu yıl ana temamızı “YAŞLI HASTAYA BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM – KOMORBİDİTE YÖNETİMİ” olarak belirledik. Bu temayı belirlerken, pandemi döneminde yaşlı hastalarımıza bir yandan büyük fedakarlıklarla yürütülen koronavirüs enfeksiyonuna karşı sağaltım mücadelesi sürerken, diğer yandan hastalarımızın komorbid hastalıklarının yönetimi için istenen konsültasyon isteklerinin yoğunluğu oluşturmuştur, bu yönde istenen yardım çağrıları dikkatimizi çekmiştir. Hiç şüphesiz ki bu durum yaşlı hastalara bütüncül (holistik) yaklaşımın öneminin bir kez daha altını çizmesi açısında son derece dikkat çekicidir. Bu konu, bizi biriken deneyimlerin aktarılacağı, farklı disiplinlerden görüşlerin ortak bir çatı altında paylaşılmasına fırsat verileceği, keyifli ve yararlı bir toplantı planlamanın gerekliliğine yönlendirmiştir.

Bu fikirden yola çıkarak, 23 Eylül 2022’de, Narlıdere Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi - İzmir’de yapılması planlanan 9. Geriatri Günlerinde YAŞLI HASTAYA BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM – KOMORBİDİTE YÖNETİMİ konusunu sizlerle ele almayı amaçladık. 

Konuya ilgi duyan başta geriatri, iç hastalıkları, göğüs hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, kardiyoloji, psikiyatri, nöroloji uzmanları ve aile hekimleri olmak üzere hemşire, psikolog, gerontolog gibi yaşlı sağlığı için hizmet veren herkesi aramızda görmekten mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz.

Saygılarımla,


Geriatrik Bilimler Derneği ve Sempozyum Başkanı

Prof. Dr. Ahmet Turan IŞIK