Sıcak Havalarda Yaşlılarda Sıvı Alımını Yeterli Tutmak & Ailedeki Bakım Verenler İçin Pratik İpuçları

Sıcak Havalarda Yaşlılarda Sıvı Alımını Yeterli Tutmak & Ailedeki Bakım Verenler İçin Pratik İpuçları

1) Yaşlı ebeveynlerinizin ne kadar su içtiğini ölçün ve kaydedin. Günlük en az 1,7 litre (8,5 bardak) su içmeleri önerilir. (Yaşlı ebeveyninizin sağlık durumu nedeniyle hekiminiz özel durumlarda sıvı alımını kısıtlayabilir, böyle bir öneri olduysa dikkate alınız.)

2) Sık sık susuz kalıp kalmadıklarını doğrulamak için, daha fazla su içtiklerinde enerji ve zihinsel durumlarının iyileşip iyileşmediğini gözlemleyin ve gereğinde doktorunuza danışın.

3) Gün boyu sık sık su, su içeriği zengin içecekler (karpuz, kavun, salatalık gibi) ve yiyecekler (soğuk-sıcak çorbalar gibi) teklif edin; belirli bir rutin uygulayabilirsiniz.

4) Küçük ve sık miktarlarda sıvı verin; yaşlılar büyük miktarları içmekten kaçınabilirler. Hangi sıvıları tercih ettiklerine dikkat edin ve sık sık küçük miktarlarda içecek sunmayı deneyin. Gözlem yapın, bulgularınızı kaydedin ve deneme yanılma yoluyla neyin işe yaradığını anlayın.

5) Hoşa gidecek içecekler sunmaya özen gösterin ve pipet kullanmayı tercih edip etmediklerini kontrol edin.

5) Daha fazla su içme konusundaki görüşlerini öğrenmek için yaşlı ebeveyninizle konuşun ve su içmekten kaçınmalarına neden olabilecek sorunları (örneğin, idrar kaçırma) belirleyin. İdrar kaçırma sorunlarının onları endişelendirip endişelendirmediğini öğrenin. Mümkünse idrar miktarını günlük kaydedin ve gerektiğinde doktorunuza danışın.

7) Tuvalet alışkanlıklarını düzenlemek için bir zaman çizelgesi oluşturun; bu, hafıza sorunları veya hareket zorlukları olanlar için yararlıdır.

8) Sıvı tüketimini ve denediğiniz yeni yöntemleri bir günlüğe kaydedin.

9) Sıcak havalarda veya hastalık durumunda ekstra sıvı teklif edin; gerektiğinde doktorunuza danışın.


Genellikle, aşağıdaki üç yaklaşımın kombinasyonu sıvı alımını artıracaktır:

- Kişinin hoşuna gidecek bir içecek sunun.

- İçeceği küçük ila orta miktarlarda belirli bir rutine göre periyodik olarak sunun.

- Herhangi bir idrar kaçırma endişesi var mı, bunu ele alın.

Ayrıca, karpuz gibi su içeriği yüksek yiyecekler veya çorbalar sunarak sıvı alımını artırabilirsiniz.