Birleşik Devletler Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)'nin yeni onayladığı Alzheimer Hastalığı tedavisinde Aducanumab ile ilgili merak ettikleriniz..

Birleşik Devletler Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)'nin yeni onayladığı Alzheimer Hastalığı tedavisinde Aducanumab ile ilgili merak ettikleriniz..


Aducanumab

Aducanumab, hafif evredeki Alzheimer Hastalığının tedavisinde kullanılan ve son 18 yıldır Alzheimer tedavisi için onaylanan ilk ilaçtır. Sadece semptomları tedavi etmekle kalmayıp Alzheimer Hastalığının ilerlemesini de yavaşlatabileceği düşünülen ilk tedavidir. Ancak, ABD'nin Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bu ilacı kendi danışma kurulunun tavsiyelerine rağmen normalden daha hızlı onaylaması, bazı tıp uzmanlarının ilacın güvenliği ve etkinliği hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç olup olmadığını sorgulamasına neden olmuştur.

 

Aducanumab nasıl etki eder?

Aducanumab bir antikordur.  Antikorlar, bağışıklık sistemi tarafından vücudumuzdan atılması gereken molekülleri “işaretler” veya “etiketler”. Bunlar normalde bakteri, virüs ve toksinlerdir. Aducanumab ise Alzheimer Hastalığının ana işaretlerinden biri olan, beyinde biriken ve nöronların ölümüne yol açabilen amiloid-beta adı verilen protein plaklarını hedef alır. Aducanumab kendini amiloid-beta plaklarına bağladığında, vücut savunma sistemi bu plakları yok ederek yanıt verir. Bilim adamları, Aducanumab'ın beyin hücrelerinin ölmesini engelleyebileceğini ve bellek kaybını yavaşlatabileceğini düşünmektedir. Ancak Aducanumab, Alzheimer Hastalığının ilerleyişini tamamen durdurmaz veya tersine çevirmez.

 

Aducanumab nasıl uygulanır?

Aducanumab, ayda bir kez bir iğne veya kateter yoluyla doğrudan damar içine (infüzyon şeklinde) verilir. Her bir infüzyon süresi yaklaşık 1 ila 3 saat arasında değişir. Aducanumab tedavisi uzun süreli (en az bir yıl) bir tedavidir.

 

Aducanumab tedavisi kimler içindir?

Aducanumab, erken evre Alzheimer Hastalığı olan kişiler için uygundur. Tüm tıbbi tedavilerde olduğu gibi, tedavi için uygunluk çeşitli faktörlere bağlıdır.

 

Aducanumab ne için DEĞİLDİR?

Aducanumab, Alzheimer Hastalığı dışındaki herhangi bir demans tedavisi için uygun değildir. Alzheimer Hastalığının orta ve geç evrelerindeki hastalarda da etkinliği gösterilememiştir.

 

Bilim ne diyor?

Aducanumab'ın etkinliği iki büyük çalışma ile inceledi. Her ikisinde de Aducanumab beta-amiloid plaklarının sayısını azalttı. Çalışmalardan biri, ilacın yüksek dozlarının düşünme, hafıza ve fonksiyonsellik ile ilgili sorunları hafifçe yavaşlattığını, ancak durdurmadığını veya tersine çevirmediğini buldu. Diğer çalışmada ise tedavinin yararı gösterilemedi ve çalışma erken durduruldu. İlacın etkinliğini gösteren tek bir çalışma, FDA danışma kurulunun onayı için yeterli değildi, ancak FDA ilerlemeye karar verdi ve Aducanumab'a şartlı ruhsat verildi. Aducanumab'ı geliştiren şirket olan Biogen'e ilacın olası yararını bir “onay sonrası” çalışmada doğrulaması için 9 yıl süre verildi. FDA, ilacın hızlı onaylanmasıyla ilgili endişeler nedeniyle karar verme sürecine dair bir soruşturma başlattı. Bazı hastane sistemleri, güvenli ve etkili olduğunu gösteren daha fazla araştırma olana kadar Aducanumab'ı hastalara vermemeye karar verdi.

 

Yan etkileri nelerdir?

Her ilaç gibi Aducanumab'ın da yan etkileri vardır. Çalışmalar sırasında en sık görülen yan etkiler ARIA (amiloid ile ilgili görüntüleme anormallikleri), bir tür serebral ödem ve beyinde kanamadır. ARIA, genellikle herhangi bir semptoma neden olmayan, ancak ciddi olabilen yaygın bir yan etkidir. Beyinde, genellikle zaman içinde kendi kendine çözülen geçici bir şişlik olarak görülür. Aynı zamanda, amiloidin beyinden çıkarılması, kan damarlarından da amiloidi uzaklaştırır, bu da beynin yüzeyinde küçük kanama lekeleri oluşturabilir. Bu nedenle, Aducanumab tedavisi sırasında herhangi bir değişikliği izlemek için periyodik beyin MRG taramaları gereklidir. Diğer bazı yan etkileri ise şunlardır:

·        Baş ağrısı

·        Düşme

·        İshal

·        Bilinç bulanıklığı, konfüzyon

 

Fiyatı ne kadar?

Aducanumab için ABD'de beyin görüntülemeleri ve kan testleri gibi diğer ücretlerle birlikte yılda yaklaşık 56.000 $ ödeme yapılması gerekebileceği bildirildi. Sağlık sigorta şirketleri veya sosyal güvenlik kurumları tarafından karşılanıp karşılanmayacağını henüz bilinmiyor.

 

Bana uygun olabilir mi?

Bu ancak bir doktorun yardımıyla cevaplayabileceğiniz bir soru. Aducanumab'ı denemekle ilgileniyorsanız, doktorunuzdan artılarını ve eksilerini açıklamasını isteyin.